Czy biała herbata jest zdrowa?

herbata biała właściwości lecznicze

Czarne, czerwone, zielone, ujung, pu-erh, aromatyzowane i prasowane – smakosze herbat rozróżniają je z zamkniętymi oczami, nie- smakosze, mogą się pogubić! Dziś bierzemy na warsztat białą herbatę, jej właściwości i działanie. Zapraszamy!

Biała herbata jest najmniej przetworzoną spośród herbat. Dzięki temu ma wyjątkowe prozdrowotne działanie. Właściwości białej herbaty trudno zamknąć w jednym zdaniu! To właśnie ona hamuje procesy starzenia się skóry, zapobiega chorobom układu krążenia i łagodzi reakcje alergiczne. Biała herbata obniża ciśnienie krwi i, uwaga!, może być stosowana w profilaktyce nowotworowej, a picie kilku filiżanek dziennie jest dobrym i zdrowym nawykiem. To nie wszystko, ponieważ jej regularne picie wzmacnia kości, łagodzi stres i napięcie, a, jakby tego było mało, orzeźwia, pobudza i przyczynia się do polepszenia koncentracji. Właśnie dlatego ekstrakty z białej herbaty są tak chętnie wykorzystywane przy produkcji naturalnych kosmetyków, a umieszczenie ich w składzie, napawa dumą.

Myśląc o białej herbacie, od razu pojawia się słuszne skojarzenie: biała herbata – właściwości lecznicze! Ma ona bardzo dobry wpływ na układ odpornościowy, a jej picie zapobiega rozwojowi bakterii próchniczych. Ciekawostką jest, że napar z białej herbaty może służyć jako płyn do płukania jamy ustnej! Nie tylko jej picie, ale także przecieranie nią skóry sprawia, że organizm oczyszcza się z toksyn, a herbata działa antyseptycznie.

Biała herbata pobudza łagodniej, ale na dłużej, niż kawa. Ważnym aspektem jest, by pić ją bez dodatków czyli na przykład bez cukru – wówczas jej dobroczynne działanie będzie niezakłócone i pełne.

Biała herbata – działanie

Najważniejsze to wiedzieć, że biała herbata działa korzystnie na nadciśnienie, skórę, zęby, kości, cholesterol, minimalizowanie ryzyka chorób nowotworowych, wspomaga odchudzanie. Mogą ją pić zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Aby przyniosła oczekiwane korzyści, należy pić ją regularnie, z zachowaniem umiaru. Jak wszystko – może szkodzić w nadmiarze, dlatego warto na przykład zwracać uwagę na to, by nie pić jej przed snem, ponieważ może przyczynić się do bezsenności. Zbyt duża ilość pitego płynu może także podrażniać błonę śluzową i zmniejszać przyswajalność składników odżywczych. Zaleca się picie do pięciu filiżanek białej herbaty dziennie, a przeciwwskazania nie sugerują, by wykluczyć ją z codziennej diety. Wręcz przeciwnie! Biała herbata to królowa herbat!

Przeczytane już:
Zobacz też: