Czy dzieci mogą pić kawę?

od ilu lat dzieci mogą pić kawę?

Wyobraź sobie dziecko, które siedzi przy stole z dorosłymi i, choć jest dzieckiem, popija z nimi kawę. Prawdopodobnie większość z nas zmarszczyłaby czoło i zapytała: „ale jak to?”. A teraz wyobraź sobie, że to samo dziecko siedzi przy tym samym stole, popijając colę lub herbatę. Ten widok nie dziwi już tak bardzo, prawda? W zasadzie zadziwiającym jest fakt, dlaczego tak się dzieje, że dziecko z colą budzi mniejsze zdziwienie, niż dziecko z kawą? Czy dzieci istotnie nie powinny pić kawy?

Odpowiadając sobie na pytanie dlaczego dzieci nie powinny pić kawy, pierwszym argumentem, jaki nasuwa się na myśl jest zawartość kofeiny, która może szkodzić. Kolejno na myśl przychodzą problemy ze wzrostem, słabsze kości, nadpobudliwość czy problemy z sercem. Myśląc o tym wszystkim, warto poddać refleksji fakt, że kofeina to nie tylko domena kawy, ale także herbaty, coli, a nawet kakao czy czekolady. Oczywiście, zawartość kofeiny jest w nich niższa, ale częściej widzimy dziecko z czekoladą, herbatą czy colą, niż z kawą. Wobec tego uwaga! – naukowcy te często powtarzane mity obalili co do jednego.

Jeśli więc kawa nie szkodzi bardziej, niż to, czego często dzieciom nie szczędzimy, to od ilu lat dzieci mogą pić kawę? Bo mogą. Chociaż kulturowo kawa kojarzy nam się z osobami dorosłymi lub starszą młodzieżą, nie ma żadnych naukowych przeciwwskazań do tego, by podawać dzieciom kawę w małych ilościach. Dopuszczalne w codziennej diecie dawki kofeiny przedstawiają się tak, że dzieci w wieku od 4 do 6 lat mogą bezpiecznie spożyć jej do 45mg dziennie, dzieci w wieku od 7 do 10 lat – 68mg, a wczesne nastolatki czyli dzieci w wieku od 10 do 12 lat, mają przyzwolenie na 85mg. Starsza młodzież, z zachowaniem zdrowia, może przyjąć nawet 100mg kofeiny, natomiast dorośli w trosce o swój dobrostan, nie powinni przekroczyć 400mg kofeiny dziennie.

Możemy więc śmiało stwierdzić, że dziecko, które ukończyło czwarty rok życia może wypić niewielkie ilości kawy, jednak należy mieć na uwadze, że kofeina występuje także w innych produktach i napojach. Ważnym jest, by nie przekroczyć dziennej dopuszczalnej dawki.

Ostatnim pytaniem, jakie nasuwa się na myśl jest: jaka kawa dla dzieci będzie najlepszym wyborem? Pamiętajmy, że wydające się bardziej niewinnym cappuccino zawiera nie tylko kofeinę, ale także cukier, dlatego najlepiej podać zwykłą kawę. Zawsze będzie to lepszy wybór, niż cola czy popularne energetyki. Nie zapominajmy także o kawie bezkofeinowej lub kawie zbożowej, która jest bezpieczna nawet dla dzieci w pierwszym roku ich życia. Kawa zbożowa to szereg zalet, co dodatkowo przemawia za podawaniem jej dzieciom.

Nie martwmy się zatem, jeśli dziecko wypije trochę naszej kawy. Będzie to dla niego zdrowsze, niż miałoby codziennie pić kakao i zagryzać je czekoladą!

Przeczytane już:
Zobacz też: