Czy można pić kawę w ciąży?

ciąża a picie kawy

Jedne mówią, że to stan błogosławiony, inne, że czują się, jak wrak człowieka. Ciąża, bo o niej mowa, to czas, w którym potrzeby rozwijającego się dziecka są pierwszorzędne. Dbamy o nie, pilnie wypełniamy zalecenia lekarzy, uważamy na siebie bardziej, niż zwykle. Niezależnie od tego czy akurat spodziewasz się dziecka czy masz w swoim otoczeniu kobietę w ciąży, możliwe, że zadajesz sobie pytanie: czy kobieta w ciąży może pić kawę?

Ciąża i kofeina się nie wykluczają. Kofeina przyjmowana w czasie ciąży, zostaje w organizmie dłużej, niż zwykle. Odpowiadają za to zmiany hormonalne, które dokonują się w ciele ciężarnej kobiety. Przyjmowana w nadmiarze oczywiście ma wpływ na rozwijający się płód, a ponadto jest moczopędna, więc poprzez częste oddawanie moczu, może wypłukiwać z organizmu magnez i wapń. Jeśli jednak zachowa się umiar i bezpieczne dawki – kofeina nie zaszkodzi ani kobiecie, ani dziecku.

Ciekawostką jest, że kobiety, które są w ciąży o prawidłowym przebiegu, są bliższe intuicyjnemu zmniejszeniu spożycia kofeiny, co może być niejako skutkiem prawidłowo rozwijającej się ciąży. (Lawson,2004)

Czym jest więc owa bezpieczna dawka? Światowe organizacje zalecają, by nie przekroczyć dawki 300 mg kofeiny dziennie. Istnieje jednak rozdźwięk pomiędzy zaleceniami w różnych krajach i niektórzy specjaliści sugerują ograniczenie do 200 mg. Wydawać by się mogło, że to niewiele, jednak nic bardziej mylnego! Dobra wiadomość jest taka, że będąc w ciąży można przyjąć bezpiecznie 300-400 ml kawy!

Picie kawy w ciąży to zagadnienie, które spędza sen z powiek miłośniczkom tego napoju. Na szczęście lekarze dają zielone światło, przestrzegając, by nie przekraczać dozwolonej dawki.

Ciąża a picie kawy – warto zapamiętać:

  • Wybieraj kawę z ekspresu i zabielaj ją mlekiem. Unikaj kawy po turecku czy kawy rozpuszczalnej (ta zawiera w sobie więcej kofeiny/szklankę)

  • Jeśli odczuwasz potrzebę większej ilości ulubionego smaku, spróbuj sięgnąć po zamienniki bezkofeinowe lub kawę zbożową, która jest w 100% bezpieczna dla dziecka.

  • 1-2 filiżanki kawy dziennie to ilość, którą bezpiecznie możesz wypić. Pamiętaj jednak, że kofeina dłużej utrzymuje się w organizmie ciężarnej, dlatego zwróć uwagę na porę picia kawy, by nie musieć zmagać się z… bezsennością.

Przeczytane już:
Zobacz też: