Historia kawy

historia kawy w Polsce

Kawa, bez której wielu z nas nie wyobraża sobie poranka, dnia czy spotkania z bliskimi – jest najcenniejszym surowcem na świecie. Wyprzedza ją tylko ropa. Sięgając po filiżankę ulubionego naparu, czasem w myślach dziękujemy niebiosom, że istnieje, bo bez dawki kofeiny często ciężko rozpocząć dzień. Czy jednak zastanawiamy się na tym, komu faktycznie należałoby w myślach podziękować? Jaka jest prawdziwa ojczyzna kawy, jak przebiegło odkrycie kawy i w końcu, skąd kawa wzięła się w Polsce?

Na temat odkrycia kawy krąży wiele legend i mitów. Wszystkie piękne i ciekawe. Jednym z nich jest historia o Kaldim, pasterzu, który zaobserwował, że jego kozy beztrosko i leniwie pasą się na łące. Dostrzegł jednak pomiędzy nimi jedną, wyjątkowo pobudzoną. Zaobserwował, że zjadła ona czerwone owoce z krzaka nieopodal, więc postanowił sam na sobie sprawdzić działanie nieznanych kuleczek. Wraz ze zjedzonymi owocami poczuł przypływ energii i właśnie od tego momentu można mówić o przygodzie z kawą.

Inne legendy mówią o zmęczonym Mahomecie, który otrzymawszy niezwykły napój od samego Archanioła Gabriela, prędko odzyskał siły i zgładził czterdziestu mężczyzn. Jeszcze inna opowiada o Omarze, który był lekarzem i wiódł smutne, pustelnicze życie, w którym pewnego dnia pojawił się rajski ptak. Omar postanowił go złapać, by śpiewał dla niego każdego dnia, a ten uciekając zostawiał po sobie ślad w postaci rośliny o nadprzyrodzonych właściwościach. Legendy piękne, jednak prawda nie jest aż tak malownicza.

Kawa została rozpowszechniona w XVI wieku w Stambule. Nie od razu jednak spotkała się z pozytywnym przyjęciem. Kiedy powstała pierwsza kawiarnia, nie była masowo odwiedzanym miejscem. Jednak powoli, bez pośpiechu, pod koniec wieku trudno było znaleźć kogoś, kto nie byłby miłośnikiem brunatnego napoju. Kawa nie miała jednak łatwej drogi do przebycia, ponieważ uważana była za napój szatana, co oficjalnie zdementował papież Klemens VIII. Wówczas ludzie poczuli się zaproszeni do sięgania po kawę i… tak zostało.

Historia kawy w Polsce sięga XVII wieku i pojawiła się u nas dzięki Turkom, jednak nie od razu uważana była za korzystny dla zdrowia napój. Mówiono o niej, że jest szkodliwa i niesmaczna. Dopiero na przełomie XVII i XVIII wieku zdobyła popularność i odczarowano jej złą sławę. Pierwsze kawiarnie powstały w Gdańsku, a później moda na kawę opanowała cały nasz kraj. Z napoju elitarnego, stała się powszechnie dostępnym, dlatego dziś największym wyzwaniem jest nie jej zdobycie, a odróżnienie i wybranie kawy dobrej jakości.

Dziś kawa to dla wielu absolutny niezbędnik. Nie zastanawiamy się już ani nad Kaldim, ani nad Omarem. Cieszymy się, że wszelkie mity dotyczące kawy nie muszą być naszym udziałem, a my możemy czerpać z niej to, co najlepsze.

Przeczytane już:
Zobacz też: