Ile kofeiny jest w kawie?

zawartość kofeiny w kawie

Lubisz smak i aromat brunatnego napoju, ale lekkie pobudzenie, przypływ sił witalnych i chęci to dla Ciebie wartość dodana filiżanki kawy? Podziękuj za to kofeinie, której największym źródłem spośród produktów żywnościowych jest właśnie kawa. To kofeina w ziarnach kawowca odpowiada za ochronę ich przed owadami, które w kontakcie z kofeiną ulegają paraliżowi.

Na nas jednak działa inaczej: pomaga nam się rozbudzić, wywierając wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Dzięki dawce kofeiny pobudzane jest uwalnianie się adrenaliny i serotoniny w naszym organizmie, stajemy się bardziej rześcy, a nasza sprawność myślenia wzrasta. Oczywiście każdy organizm jest inny, dlatego warto znać jego wrażliwość i ilość kawy dostosować do siebie.

Zawartość kofeiny w kawie zależy od kilku czynników. Ma na to wpływ odmiana kawy, typ jej ziaren, sposób zaparzenia czy oczywiście wielkość porcji, ponieważ „filiżanka” dla różnych osób może znaczyć coś zupełnie innego.

Wobec tego ile kofeiny ma filiżanka kawy?

Przyjmijmy, że nasza ma pojemność 250 ml. Wówczas jedna filiżanka „zwykłej kawy” czyli parzonej poprzez zalanie jej gorącą wodą ma od 70 do 140 mg kofeiny. Można przyjąć więc, że pijąc kawę w takiej ilości przyjmujemy około 95 mg kofeiny. Kawa rozpuszczalna zawiera mniej kofeiny, niż „zwykła”. W jednej filiżance takiego napoju mieści się od 30 do 60 mg kofeiny. Jeśli lubisz mocne, klasyczne espresso musisz liczyć się z tym, że jego jedna porcja czyli 30-50 ml zawiera około 63 mg kofeiny, natomiast podwójne espresso 125 mg.

Wydawać by się mogło, że napoje, które bazują na espresso będą zawierały jej znacznie mniej, ponieważ są znacznie rozcieńczone mlekiem czy wodą. Nic bardziej mylnego. Mleko i woda nie zawierają ani dodatkowej porcji kofeiny ani nie mają zdolności jej niwelowania, dlatego napoje na bazie espresso zawierają dokładnie tyle samo kofeiny, co czyste espresso.

Kawa bezkofeinowa, o dziwo!, nie jest zupełnie wolna od kofeiny. Może zawierać jej różne ilości, jednak przyjmuje się, że jest to średnio 3 mg kofeiny w szklance. Zależy to zarówno od odmiany, typu i gatunku kawy, ale też od metody usuwania kofeiny.

Jeśli zastanawiasz się, ile kofeiny ma łyżeczka kawy, pamiętaj, że na odpowiedź składa się wiele czynników, jednak przyjmuje się, że łyżeczka kawy mielonej zawiera około 50 mg kofeiny, natomiast łyżeczka kawy rozpuszczalnej to około 30 mg. Warto o tym pamiętać, mając na uwadze, że dzienna dawka kofeiny dla zdrowej osoby wynosi 400 mg. Ciesz się więc swoim ulubionym napojem świadomie i w zgodzie z własnym organizmem!

Przeczytane już:
Zobacz też: