Ile razy dziennie można pić zieloną herbatę?

Ile zielonych herbat dziennie?

Jeśli lubisz świeży aromat, kojarzący się z warzywami, trawami czy nawet kwiatami, który wieńczy delikatny posmak goryczki – zielona herbata jest dla Ciebie! Zielona herbata ma wiele rodzajów, z których wystarczy wybrać swój ukochany. Rodzaje herbat różnią się kolorem naparu, wyglądem liści, smakiem czy zawartością kofeiny. Na różnice te ma wpływ wiele czynników takich jak pora zbierania liści, region pochodzenia, wiek liści, a nawet sposób ich zwijania. Najwięcej jednak zależy od tego, jak potraktujemy naszą herbatę…

Pamiętaj, by zielonej herbaty nie zalewać wrzątkiem! Zalewanie wrzącą woda i czekanie na zaparzenie sprawia, że herbata robi się niesmaczna i, zamiast zachwycać smakiem – zniechęca do jej picia. Aby dobrze zaparzyć herbatę nie potrzebujesz zaparzaczy czy innych wynalazków. Mało tego – odradzamy używanie zaparzacza, ponieważ nie pozwala on liściom swobodnie się rozwijać. A to ma wpływ na smak herbaty. Liście herbaty zalej wodą o temperaturze 65-85 st. C. i pozwól jej parzyć się około 2-3 minut.

Ile zielonych herbat dziennie może wypić zdrowy człowiek? Składniki bioaktywne, jakie zawiera w sobie ten rodzaj napoju, przedawkowane, mogą wpływać niekorzystnie na zdrowie. Dlatego za bezpieczne uważa się picie od 2 do 3 filiżanek zielonej herbaty dziennie. 3 do 5 filiżanek może wspomagać kontrolę prawidłowej masy ciała, oczywiście przy zachowaniu zasad zdrowego i racjonalnego odżywiania. Przy tym należy pamiętać o uzupełnianiu płynów, ponieważ zielona herbata ma działanie odwadniające.

Jeśli zastanawiasz się, kiedy najlepiej pić zieloną herbatę oraz czy zaleca się pić zieloną herbatę przed czy po posiłku – podpowiemy! Trudno znaleźć sztywne wytyczne, mówiące o tym, która pora dnia jest najlepsza na zieloną herbatę. Wiadomo jednak, że składniki w niej zawarte mogą utrudniać przyswajalność wartościowych składników znajdujących się w pożywieniu. Dlatego najlepiej wypijać ją pół godziny przed lub po posiłku. Z tego samego powodu lepiej nie popijać lekarstw tym napojem. Jeśli zaś trapi Cię wątpliwość czy lepiej pić zieloną herbatę rano czy wieczorem, wyjaśniamy, że ze względu na zawartość kofeiny, szklanka zielonej herbaty może utrudnić zasypianie, dlatego lepiej nie kosztować jej przed snem.
Aby móc bezpiecznie cieszyć się zielonym smakiem, pamiętaj, że jeśli jesteś w trakcie chemioterapii, cierpisz na bezsenność, odczuwasz wrażliwość na kofeinę, jesteś w ciąży lub miesiączkujesz, jesteś w grupie ryzyka lub występuje u Ciebie niedobór żelaza czy anemia – pij zieloną herbatę rzadko lub wcale. Pamiętaj, że bezpieczeństwo i zdrowie to wartości, które muszą stać ponad smakiem!

Przeczytane już:
Zobacz też: