Nadchodzi moment zaparzenia pysznej kawy, chwili relaksu i czasu dla siebie… Co wtedy robisz? Wyjmujesz z szafki kuchennej zmieloną wcześniej kawę i zalewasz ją wrzątkiem? A może wyciągasz młynek do kawy i mielisz świeżo palone ziarna? Niezależnie od tego, co poprzedza Twoje rytuały, przeczytaj, jak zmielić kawę. To nie takie oczywiste, jak może się wydawać!
Czy sposób zmielenia kawy zależy od tego, w jaki sposób będzie potem traktowana? Czy inaczej mieli się kawę do aeropressu, inaczej do dripa, inaczej do kawiarki, a jeszcze inaczej do ekspresu kolbowego? Rozwiewamy wątpliwości!
Jak zmielić kawę do kawiarki?
Jeśli posiadasz kawiarkę i to właśnie w niej przyrządzasz swój ulubiony napój, pamiętaj, by użyć świeżo palonych, a przede wszystkim odpowiednio zmielonych ziaren. Niezwykle istotne jest, by zmielić kawę bezpośrednio przed jej parzeniem. Aby kawa z kawiarki była idealna, jej ziarna powinny być średnio zmielone. Oznacza to tyle, że drobinki kawy powinny być mniejsze niż używane w dripie czy ekspresie przelewowym, ale większe niż te, które użyte będą w ekspresie ciśnieniowym. Zbyt drobno zmielone ziarna mogą zatkać sitko, natomiast zbyt duże pozwolą wodzie przepływać przez nie za szybko. Wtedy Twój napój będzie wodnisty i niesmaczny.
Jak zmielić kawę do ekspresu kolbowego?
Kawa, której użyjesz w ekspresie kolbowym powinna być zmielona drobno lub średnio. W momencie zbyt grubego zmielenia kawy, woda nie będzie przenikała równo przez ziarna i nie wytworzy się ciśnienie odpowiednia do idealnego wydobycia smaku i aromatu z napoju. Jeśli nie chcesz mielić kawy samodzielnie, już podczas zakupu sprawdź czy ta, po którą sięgasz nadaje się do parzenia w ekspresie kolbowym. Może się okazać, że będziesz musiał wybrać inną.
Jak zmielić kawę do aeropressu?
Aby dobrze zmielić kawę do popularnej „strzykawki do kawy”, warto pamiętać o ogólnej zasadzie, która mówi o tym, że im grubiej zmielona kawa, tym dłuższy czas jej parzenia. Aeropress ma to do siebie, że można wybrać jeden z dwóch sposobów jego ustawienia: klasyczny i odwrócony. Kawę mielimy w zależności od wybranego ustawienia, dlatego tu warto eksperymentować. Ogólna zasada jest jednak taka, by zmielić ziarna drobniej, niż do dripa, ale trochę grubiej, niż do kawiarki.
Mielenie kawy do dripa.
Kawa do dripa powinna być zmielona dość grubo. Na pewno grubiej, niż do kawiarki. Czas parzenia kawy w dripie powinien zamknąć się w mniej więcej trzech minutach. Zmielona kawa powinna przypominać piasek tak, by można było dostrzec pojedyncze jej drobinki.
Niezależnie za pomocą czego zaparzasz kawę – eksperymentuj! Nie myli się ten, co nic nie robi, a dzięki próbom i błędom masz szansę dojść do swojego idealnego sposobu mielenia. A ten w prostej drodze przełoży się na niezapomniany smak.