W pędzie dnia codziennego przestajemy zwracać uwagę na drobne rzeczy. Dopada nas szybkie jedzenie, nadmiar stresu, brak umiejętności odpoczywania czy spożywanie wysoko przetworzonej żywności. Te wszystkie drobiazgi w efekcie składają się na wielką i nieprzyjemną sprawę, którą są problemy trawienne.
Jeśli zdarza Ci się, że po posiłku czujesz zgagę, uczucie ciężkości w jelitach, masz wzdęcia, zaparcia… może to oznaczać, że warto przyjrzeć się swojemu trybowi życia, ale na początek… sięgnąć po zioła na lepsze trawienie.
Samo trawienie to skomplikowany proces, a wpływ na jego przebieg mają różne czynniki. Ważna jest dieta, ilość spożywanych zdrowych płynów, aktywność fizyczna czy towarzyszące choroby. Warto pamiętać, by pomóc układowi trawienia i jeść regularnie, mniej a częściej, gryźć uważnie każdy kęs, dbać o nawodnienie wodą czy właśnie sięgnąć po zioła na poprawę trawienia.
Ziołowe herbaty to dobry sposób na przyniesienie sobie ulgi. Warto mieć je w domowej szafce obok ulubionych herbat i kaw. Będąc w sklepie czy aptece można się pogubić, a mnogość propozycji może wprawić w zawrót głowy, dlatego przed podjęciem decyzji dobrze wiedzieć, co wybrać, by były to istotnie zioła poprawiające trawienie.
Pośród ziół prym wiedzie mięta pieprzowa. Już nasze prababcie wiedziały, że dobrze sięgnąć właśnie po nią. Dziś wybory naszych babć potwierdzają badania. Mięta pieprzowa pomaga w przepływie żółci z wątroby do woreczka żółciowego, a także ma działanie kojące dla naszych mięśni brzucha. Poza tym zawartość mentolu i salicylanu metylu sprawia, że mięta działa łagodząco na układ pokarmowy. Warto jednak pamiętać, by pić 2-3 filiżanki mięty dziennie. To bezpieczna ilość.
Popularna melisa nie tylko ma działanie relaksujące, ale także reguluje pracę układu pokarmowego, koper włoski zapobiega wzdęciom i minimalizuje poczucie przejedzenia, poleca się go w przypadku kolek czy wzdęć. Nie zapomnij także o rumianku, który zadba nie tylko o brzuch, ale zrelaksuje całe ciało. Rumiankowa herbata pomoże w walce z nieprzyjemnymi dolegliwościami takimi jak zgaga, bóle brzucha, wzdęcia i biegunki.
Warto wiedzieć, w jaki sposób wspomagać się ziołami, tym bardziej, że są one dostępne na wyciągnięcie ręki! Przede wszystkim jednak bądźmy dla siebie dobrzy i nauczmy się wsłuchiwać we własny organizm – on wie, co dla niego najlepsze.