Kawy speciality

speciality kawa

Któż z nas nie lubi czasem rozpieścić kubków smakowych? Wybieramy pieszczące podniebienie potrawy, kosztujemy nowych przypraw, wybieramy dobre restauracje. Wiemy, gdzie poszukać inspiracji, kogo zapytać o rekomendację. A jak jest z kawą? Czy można znaleźć taką, która zachwyci zmysły, którą warto brać „w ciemno”, którą kochają znawcy, jak i początkujący? Tak!

Kawa speciality co to? Mówiąc w skrócie, to kawa, po którą warto sięgnąć, ponieważ stoi za nią jakość, o którą dba się na każdym etapie produkcji. Rozpoczynając swoją kawową przygodę nie musimy znać się na kwestiach takich jak miejsce pochodzenia, sposób palenia, rodzaje plantacji, historia kawy czy sposoby parzenia. Po prostu, to wszystko może, choć nie musi, przyjść z czasem i wraz z ilością wypitego płynu.

Kawa speciality to taka, w skład której wchodzą dokładnie wybrane ziarna, pochodzące z terenów z odpowiednim mikroklimatem, ciesząca się niepowtarzalnymi nutami smakowymi. To już na plantacji, każde ziarno jest niejednokrotnie oglądane przez plantatora, zebrane ręcznie i dostarczane do palarni kawy. Tam, każde z ziaren przechodzi kolejną kontrolę, jest odpowiednio wypalone, co pozwala na wydobycie z niego pełni smaku. Potem zostaje zaparzenie kawy i cieszenie się smakiem.

Reasumując, kawy speciality to te, które przechodzą szczegółową kontrolę na każdym możliwym etapie. Każda z takich kaw otrzymuje punkty, a przyznaje się je między innymi za jakość kawy, parametry smakowo – aromatyczne, ilość wadliwych ziaren w próbce, ziemię, na której rosną, jakość używanej na plantacji wody… Taka kawa może zdobyć maksymalnie 100 punktów, natomiast za kawy speciality uważa się te, które zdobyły ich najmniej 80. Zwykła kawa sklepowa nigdy nie zdobędzie 80 punktów. Speciality kawa to więc swego rodzaju certyfikat, który przyznawany jest najlepszym!

Smak takiej kawy to smak wyjątkowy, z wyczuwalną nutą słodyczy i kwaskowości. Jest to smak tak szlachetny, że nawet miłośnicy kaw słodzonych czy zabielanych mlekiem – będą chcieli skosztować go w czystej postaci. Nie uświadczymy takiej kawy w supermarkecie. Smak ten znajdziemy w sprawdzonych palarniach kawy, najlepiej bezpośrednio u producenta. Jeśli chcesz spróbować kawy speciality – sklep Fratelli Caffee zaprasza do zapoznania się z ofertą i dokonania tego przyjemnego wyboru.

Przeczytane już:
Zobacz też: