Czy wiesz, że kawa, którą podają Ci w kawiarni może się różnić w zależności od tego, kto ją przygotuje? W niektórych kawiarniach pracują osoby przeszkolone do obsługi ekspresu, które poprawnie wykonują swoje zadanie, jednak bywają kawiarnie, w których zatrudnia się prawdziwych kawowych magików. To osoby, które pasję i miłość do kawy przekładają na życie zawodowe. Zawód, który wybierają i w którym się kształcą to barista. Trochę jak barman, ale od kawy.
Jeśli zastanawiasz się, co robi barista i czym różni się od osoby zatrudnionej w kawiarni, spieszymy z wytłumaczeniem! Barista ukończył szereg kursów, na których dowiedział się dużo więcej, niż to, jak obsłużyć ekspres do kawy. Na takim szkoleniu uczy się historii kawy, tego, jak uprawiany jest kawowiec, poznaje rodzaje kawy, zaznajamia się z metodami jej zbierania, wie, jak obrabia się i selekcjonuje ziarna. Oprócz tego poznaje tajniki magazynowania, transportowania i sposobów palenia ziaren kawy. Dopiero, kiedy posiądzie całą tę wiedzę, przystępuje do nauki przyrządzania idealnego espresso, które jest bazą do kolejnych napojów. Oprócz tego, barista musi kochać kawę, ponieważ same umiejętności to zdecydowanie za mało – trzeba kawę pić i poznawać nowe smaki, rozróżniać je, zapamiętywać i eksperymentować.
Zawód barista to także wyjątkowa rola w kawiarni, w której pracuje. To do jego zadań należy takie przygotowanie kawy, żeby otworzyła przed klientem wachlarz smaku i aromatu. To on dba o stanowisko pracy, dobór kawy, mieszanek, proporcji, kraj pochodzenia kawy, a nawet plantację, z której przybywają ziarna. Jego rolą jest określenie, jak dana kawa smakuje przyrządzona w ekspresie, a jak przy użyciu metod alternatywnych. Może to stwierdzić dzięki wiedzy i doświadczeniu.
Barista to także trochę taki kawiarniany wodzirej, powiernik, czasem przyjaciel, a czasem czarodziej. Można z nim porozmawiać, potrafi opowiedzieć o kawie, którą serwuje, a także proponuje pokazy, degustacje czy warsztaty. Wszystko to prowadzi na najwyższym poziomie wiedzy, ale także w przyjaznej atmosferze. Dobry barista to jak dobry kelner – potrafi zainteresować, przyciągnąć do miejsca i sprzedać to, co dobre. Zna się zarówno na technikach sprzedaży, nieobce są mu zagadnienie psychologii, a przede wszystkim – bardzo lubi ludzi.
Najlepsi bariści znają języki obce, biorą udział w zawodach na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Bycie baristą to sztuka, a dochodzi się do niej poprzez lata pracy i praktyki. A może Ty też fascynujesz się kawą i właśnie odkrywasz przepis na swoją przyszłość?