Każdy z nas ma swoje preferencje smakowe: jedni lubią słodkie, inni słone, jeszcze innym pasuje wyczuwalna gorycz. Wielu klientów kawiarni, prosząc o kawę, podkreśla, że proszą o taką, która nie jest kwaśna. Nie trzeba być wytrawnym kawoszem, by wiedzieć, że jest to smak nieprzyjemny i zdecydowanie niepożądany w filiżance. Jednak kawa kwaśna, a taka o odpowiedniej kwasowości to dwa zupełnie inne światy. Dziś powiemy Ci czym jest kwasowość kawy oraz czym jest kawa o niskiej kwasowości, a czym kawa o wysokiej kwasowości.
Aby dobrze zrozumieć czym jest kwasowość w kawie, wyobraź sobie, że właśnie zjadasz idealną, odpowiednio dojrzałą, soczystą brzoskwinię. Kiedy zostanie ona zebrana we właściwym momencie, poczujesz w ustach słodycz, która pozostawi Cię z myślą: „przepyszne!”. Słodycz ta jednak nie byłaby pełna, gdyby ramię w ramię nie szła z nią delikatna, wyważona kwasowość. To ona sprawia, że Twoja brzoskwinia jest idealna, a nie zwyczajnie dobra. To dzięki kwasowości, pożądany smak został uwypuklony.
Tak samo możesz pomyśleć o kawie. Dojrzewając, owoc, w którym rośnie kawa – oddaje kwasowość swoim ziarnom. Oprócz tego, możemy wyczuć w nich także orzechowy posmak. Poziom kwasowości zależy jednak od wielu czynników, choćby od takich, jak temperatura, poziom wilgotności czy stopień nasłonecznienia miejsca, w którym rosną ziarna. Bardzo ważnym aspektem jest także moment, w którym kawa zostanie zebrana, metoda jej obróbki, transport i w końcu, sposób i stopień wypalenia kawy.
Wydawać by się mogło, że nic nie zależy od Ciebie, prawda? Otóż na kwasowość kawy, czyli, jak już wiesz, na tę tajemnicę, która sprawia, że smak jest wyjątkowy i zachwyca Twoje podniebienie, ma wpływ: czystość wody, sposób, w jaki parzysz kawę, temperatura i odpowiednie zmielenie ziaren. Bardzo często oznaczenie kwasowości kawy mówi o jakości i klasie ziaren, z których przyrządzany będzie napój.
Którą kawę wybrać? Oczywiście zależy to od Twoich preferencji. Jeśli lubisz słodycz, posmak czekolady czy delikatnego karmelu, zadowoli Cię kawa o niskiej kwasowości. Zwróć wówczas uwagę na kawę z Brazylii czy Gwatemali. Jeśli zaś lubujesz się w smakach cytrusów czy owoców leśnych – kawa o wysokiej kwasowości może okazać się strzałem w dziesiątkę. Zwracaj także uwagę na oznaczenie kwasowości kawy – powinno znaleźć się na opakowaniach kaw, ale także w dobrych sklepach internetowych, sprzedających kawę.
A może odważysz się na podróż po świecie smaków i kosztując wielu, odkryjesz swój ulubiony?