Na co dobra jest czerwona herbata?

zalety czerwonej herbaty

Być może nie pamiętasz, ale w rzeczywistości PRL -u piło się ją na potęgę, ponieważ była łatwo dostępna i… najtańsza! Dziś uważana za najbardziej aromatyczną, posiadająca szereg zalet i właściwości poprawiających funkcjonowanie naszego organizmu. Panie i Panowie – czerwona herbata!

Jednym z pierwszych skojarzeń z czerwoną herbatą jest odchudzanie. Warto jednak wiedzieć, że to nie tylko wspomagacz diety odchudzającej. Zalety czerwonej herbaty są znacznie szersze!

To jedna z herbat o specyficznym zapachu i równie ciekawym smaku. Zawdzięcza je temu, że poddaje się ją lekkiej fermentacji w momencie, kiedy końce listków stają się delikatnie czerwone. Ciekawostką jest, że najdroższe odmiany czerwonej herbaty muszą leżakować, by nabrać swoich wspaniałych właściwości. Takie leżakowanie zajmuje im nawet… ponad 50 lat!

Kryje się w odmianach Pu-erh, Oolong i Puszong. Dziś czerwona herbata to około 5% światowej produkcji, a produkowana jest głównie w Chinach i na Tajwanie.

O właściwościach czerwonej herbaty można pisać i pisać! To ona opóźnia starzenie się komórek w ciele, dzięki czemu możliwe jest zachowanie młodego wyglądu przez dłuższy czas, ma także właściwości antynowotworowe. Może wspomóc w walce z za wysokim cholesterolem, pobudzić pamięć czy zdolności poznawcze. Zaleca się jej picie podczas przeziębienia i grypy, ponieważ wykazano, że dzięki temu organizm łatwiej eliminuje wirusy i bakterie. Jeśli masz problem z zatrzymywaniem wody w organizmie, czerwona herbata przychodzi z pomocą, ponieważ jest moczopędna i pomoże pobudzić układ moczowy do pracy.

Czy jednak napój ten istotnie odchudza? Czerwona herbata zawiera więcej enzymów i polifenoli, niż czarna, a to wpływa na jej odchudzające właściwości. Istotnie, czerwona herbata wspomaga trawienie, jednak to nie wystarczy! Warto włączyć ją w swoją dietę, ponieważ na pewno okaże się sprzymierzeńcem na drodze do zdrowia. Najlepsze efekty uzyskasz, pijąc ją pół godziny po każdym posiłku, ale nie przekraczając 5-6 filiżanek dziennie. Warto pamiętać, że herbata ta zawiera kofeinę, jednak działa ona inaczej, niż ta zawarta w kawie. Kofeina z herbaty przyswajana jest wolniej, więc ożywia łagodniej i daje bardziej długotrwały efekt.

Nie zastanawiaj się więc czy czerwona herbata jest zdrowa, ponieważ odpowiedź nasuwa się sama. Włącz ją do swojego menu, obserwuj organizm, przestrzegaj norm i ciesz się smakiem. Na zdrowie!

Sprawdź produkt w sklepie Fratelli Caffee – Czerwona Herbata.

Przeczytane już:
Zobacz też: