Oznaczenia kawy

parametry kawy

Czy zdarzyło Ci się faktycznie przeczytać, co napisane jest na opakowaniu z kawą? Oprócz stopnia palenia, kwasowości, intensywności, wyczuwalnych nut czy pochodzenia – można znaleźć tam także oznaczenia literowe i cyfrowe. I tak, jak w przypadku określenia wymiarów kartki – od razu wiesz, jak wygląda format A4, czy w przypadku oznaczenia baterii AAA, wiesz, że to taki „mniejszy paluszek”, to  w przypadku oznaczeń na kawie nie jest to takie oczywiste. Na szczęście parametry kawy nie są dla nas tajemnicą i tak oto przybywamy z wyjaśnieniem.

Kawa może posiadać oznaczenia dotyczące rozmiarów ziaren kawy i wysokości upraw. Jednym z najczęściej stosowanych kryteriów jeszcze zielonych ziaren to określenie numeru sita, a każde z nich ma innego rozmiaru otwory. Są to sita o numeracji od 8 do 20, a można przyjąć, że im większy rozmiar sita, czym większe ziarna – tym lepsza i droższa kawa. Pomiar zazwyczaj nie jest precyzyjny co do cala, dlatego oznaczenia te stosuje się w zapisie z ukośnikiem. Na przykład może to być oznaczenie Brazylia Santos 16/17. Ziarna o wielkości 8/9 to ziarna, nad którymi nie ma sensu się zatrzymywać, tym bardziej, że trudno je zobaczyć. Natomiast ziarna 17/18 to już dobrej jakości kawa o dużych ziarnach.

Wielkość ziaren można także oznaczać poprzez stosowanie liter, gdzie im więcej „A”, tym lepsze, większe ziarna. Szukając dobrej gatunkowo kawy poszukiwania można zamknąć w rozmiarze AAA i AA. Innym sposobem na oznaczanie wielkości ziaren są oznaczenia słowne. Wówczas zaznacza się, że jest to Supremo czyli kawa o ziarnach powyżej 18 sita lub pomiędzy właśnie AA i AAA.

Kiedy interesuje nas klasyfikacja kawy nie możemy zapominać o określeniu wysokości upraw. Im wyżej  – tym lepiej. To tam kawowiec ma najbardziej sprzyjające rozwojowi warunki, to właśnie tam zanieczyszczenia są mniejsze, a dzięki temu owoce kawy są większe i po prostu smaczniejsze. W oznaczeniu wysokości upraw używa się skrótów takich jak SHG lub SHB, co oznacza odpowiednio kawę wyłącznie wysoko rosnącą i wyłącznie twarde ziarna. HG i HB to już niższa jakość, ponieważ kawowce rosną na mniejszej wysokości. SSB i SB natomiast to już kawy, których zadaniem jest szybko wyrosnąć, jednak dzieje się to kosztem bukietu aromatyczno – smakowego. Jeśli zależy Ci na naprawdę jakościowej kawie – wystrzegaj się tychże oznaczeń.

Jak widać, kawa posiada szeroki wachlarz możliwości, jednak warto pamiętać o tym, że każdy z nas ma inne preferencje i może okazać się, że nasze serce skradnie wcale nie ta najlepsza kawa, a ta, z którą wiążą się wspomnienia, momenty, może ważni dla nas ludzie. Niemniej warto spróbować różnych opcji, by sprawdzić czy dla nas samych różnica jest aż tak wyczuwalna.

Przeczytane już:
Zobacz też: