W czym podawać herbatę gościom?

zasady podawania herbaty

Czy wiesz, że najprawdopodobniej masz w domu napar, który kiedyś zarezerwowany był wyłącznie dla elit angielskiej arystokracji? Mało tego! Nie trzymasz go na honorowym miejscu, ale w kuchennej szafce! Herbata, bo o niej mowa, to napój obecny w Europie od kilku wieków. Być może traktujesz go jak coś zupełnie zwyczajnego, a nie nektar, który należy parzyć z odpowiednim namaszczeniem. Niezależnie od tego – wiedz, że miło jest podjąć gości herbatą. Czy jednak wiesz, w czym podawać herbatę?

Jak to w życiu bywa: wszystko zależy. Inaczej przecież podasz herbatę koleżance, która wpadła na chwilę i „w locie” chętnie coś wypije, a inaczej podejmiesz swoich przyszłych teściów na pierwszej wizycie. Przeczytaj kilka naszych rad, by wybrać, co najbliższe Twojemu sercu i stylowi bycia.
Na początek warto zadbać o to, by to gość zdecydował, którą herbatę skosztuje. Jeśli masz w szafce dziesiątki różnych smaków, może poczuć się zmieszany i nie zapamiętać nawet ich nazw. Dlatego dobrze jest posiadać pudełko, w którym wyeksponowane będą rodzaje herbat i wtedy pozwolić wybrać.

Nie ma potrzeby szukania wysublimowanej porcelany, by podać herbatę elegancko. W dobrym guście jest użyć czajniczka czy dzbanuszka do zaparzenia herbaty. Dobrze, jeśli posiada sitko, co sprawi, że w filiżance znajdzie się sam napar, a nie fusy. Jeśli wykorzystasz imbryczek, pamiętaj, by nalać gościom herbatę do filiżanek, ponieważ czarna herbata nie powinna mieć kontaktu z gorącą wodą dłużej, niż cztery minuty. Wówczas jej smak się zmieni i zacznie smakować gorzko i nieprzyjemnie.

Dobrze jest pamiętać, by filiżanki, których użyjesz rozszerzały się delikatnie ku górze. Dzięki temu herbata lepiej odda swój aromat, a jej smak rozkwitnie. Zapamiętaj też, by do filiżanki zawsze dołączyć spodek, na który możesz położyć dodatki takie, jak kruche ciasteczka czy cukier. Filiżanka i spodek to para, która jest nierozłączna w świecie serwowania herbat.

A co zrobić, kiedy wpadnie do Ciebie koleżanka? Przypuszczamy, że nie będziesz wyciągać porcelanowej zastawy z kredensu. Wtedy miło jest zaproponować herbatę… na luzie. Możesz uraczyć ją herbatą w pięknym kubku. Może masz taki z zaparzaczem? Jeśli tak, to wspaniale, a jeśli nie – nie szkodzi. Wystarczy kubek, smakowite dodatki i jeszcze bardziej smakowita atmosfera spotkania! Bo oprócz tych tradycyjnych, zasada podawania herbaty według Fratelli Caffee to herbata podana z serca!

Przeczytane już:
Zobacz też: