Abyśmy mogli raczyć się bogactwem smaku naszej ulubionej kawy, ta musi przejść niejednokrotnie długą i daleką drogę. Dopiero wtedy znajduje się na półce sklepowej czy w ulubionym sklepie internetowym. Dziś opowiemy Ci o tym, czym jest pas kawowy i jakie są warunki uprawy kawy.
Plantacje kawy to rozległe tereny, rozciągające się pomiędzy zwrotnikami Raka i Koziorożca. Nie ma znaczenia, na jakim kontynencie znajduje się plantacja, zawsze leży między 23 a 25 równoleżnikiem południowym. Ten obszar tworzy właśnie tak zwany pas kawowy, czyli takie miejsce, w którym uprawa kawy wspomagana jest odpowiednimi temperaturami, żyzną glebą i większą wilgotnością. Wszystko to składa się na idealne warunki do produkcji kawy.
Uprawa kawowca to nie lada wyzwanie. Jest to roślina wymagająca względem warunków gleby i wilgotności. Drzewka te mają wysokość około 2 metrów, jednak gdyby zostawić je samym sobie, mogłyby osiągnąć wysokość 15 metrów! To człowiek regularnie je przycina, a wszystko po to, by ułatwić sobie zbiór owoców. Jednak to nie owoce są tym, czego tak bardzo pragniemy, ale ich pestki. Owoc jest ciemnoczerwony, ma słodki miąższ, a w środku ukryte są dwa ziarenka kawy. Dwa! Pomyśl, ileż owoców trzeba zebrać, by zapełnić paczkę kawy…
Prawie cała hodowla kawy na świecie to arabica i robusta. Arabica nazywana jest szlachetną kawą, ceniona pośród smakoszy. Robusta natomiast bywa dosypywana do mielonych kaw z niższej półki cenowej i nie cieszy się aż tak dobrą opinią, co jej koleżanka arabica.
Owoce kawowca nie dojrzewają jednak równocześnie, dlatego ich zbieranie to sztuka. Zbiory rozpoczyna się, kiedy dojrzała jest jedna trzecia owoców. Zbieracz dostarcza około 70 kilogramów owoców dziennie, ale tylko 20% tego stanowią ziarna. To właśnie moment zbioru oraz sposób łuskania (na mokro lub na sucho) ma znaczenie dla smaku kawy. Najlepsze plantacje mogą poszczycić się ręcznymi zbiorami każdego pojedynczego owocu. Kawy, których zbiór polega na strącaniu owoców z drzewa są tańsze, ponieważ strącane są zarówno dojrzałe, niedojrzałe, jak i przejrzałe owoce. W Brazylii wykorzystuje się maszyny, jednak tam wszystkie owoce dojrzewają w podobnym czasie, dlatego kawa ta cieszy się dobrą jakością.
Czy miejsce, w którym rośnie kawa ma znaczenie dla smaku? Ma! Z przyjemnością podpowiemy Ci, po które kawy sięgnąć! Jeśli Twoimi smakami są nuty orzechowe oraz kwiatowe akcenty, sięgnij po kawy z Ameryki Środkowej oraz Południowej. Jeśli zaś serce rwie Ci się do wyraźnego profilu owocowego z korzenną nutą, poszukaj ziaren afrykańskich. Pamiętaj też, że kawy azjatyckie bywają lekko gorzkie, czasem pikantne, a te z Oceanii przywołują na myśl smaki herbaciane oraz orzechów arachidowych. Na zdrowie!